Wednesday

Time Art & Ministry Balloons Clowning Face-painting Magic Puppet/Vent Storytelling
10:00 am

CHURCH SERVICES @ Avon Parkside (Host Church)

…or find a church nearby.
2:00 pm

SET-UP & PREP

By Convention Team & Vendors
3:00 pm

Registration Opens

Sign up for Monday Magic Meeting, Late Nights & Contests
4:00 pm

Writing Object Lessons for the elementary audience that won’t bore adults!

Roy Stone

Balloon Workshop

Prop Up Your Parade

Dianna Hale

Facepainting Workshop

Brenda Smith

Magic Workshop

Bob Hill

Solo Puppetry

Brett Belleque

Storytelling Workshop

Mary Le Masters Tahir
5:30 pm

Dinner Break

Many local resturants nearby – grab a group and make some new friends & connect with old friends!
6:50 pm

Pre-Show Show

7:00 pm

Evening Show

MC: Jamie Doyle Headliner: DonB! (Don Bursell)
9:00 pm

Vendors Open until 10:00

10:00 pm

Grab a late night meal or snack off-site with some friends — Old and New!

7:45 am

Morning Devotions & Prayer

Chaplain MagicBob Zoerman & You
8:00 am

Registration Open

Sign up for Monday Magic Meeting, Late Nights & Contests
8:30 am

Presidential Welcome & Hour of Power

Jamie Doyle: "Vision for the Future"
10:00 am

Pro Series #1: The Creative Mind

Don Bursell
11:30 am

Contest Judging – Day 1

All acts compete together each day
12:00 pm

Lunch

1:00 pm

Dealer Show

1:30 pm

Vendors Open until 2:30

2:30 pm

Chalk Art On Paper Part 1

SuZie Zoerman & Friends

Beginning Balloons

Gwen Clark

The New Clown Heart

Colleen Fouts

Facepainting Workshop

Brenda Smith

Magic Workshop

Duane Lafin

Basic Puppet Manipulation

“Puppet” Jim Scott

Chapeaugraphy

Brett Belleque
4:00 pm

Chalk Art On Paper Part 2

SuZie Zoerman & Friends

Yard Art Balloons

Stephanie Morris

The Clown In Ministry

Randy Christensen

Facepainting Workshop

Christina Getz

Amazing Deal and Drop Shuffle

“MAGIC” Jim Scott

Novelty Vent Ideas

Jeff Scott

Magic Storytelling

Roy Stone
4:30 pm

Vendors Open until 5:30

5:00 pm

Dinner Break

6:30 pm

Pre-Show Lobby Entertainment

6:50 pm

Pre-Show Show

7:00 pm

Evening Show

Headliner: Duane Laflin & Company
8:30 pm

Vendors Open until 9:30

9:30 pm

Late Show

MONDAY MAGIC MEETING LIVE (Streaming)
11:00 pm

Grab a late night meal or snack off-site with some friends — Old and New!

7:45 am

Morning Devotions & Prayer

Chaplain MagicBob Zoerman & You
8:00 am

Registration Open

Sign up for Late Nights and Contests.
8:30 am

Announcements & Hour of Power

Missionary To Greece Bob Hill
9:45 am

Gospel Origami

Mary LeMasters-Tahir

A Gospel Story With Balloons: The Battered Box

John Welcher

Dumpster Diving

Dianna Hale

Facepainting Workshop

Forward Thinking Magic

Eric Reamer

Advanced Puppetry

Brett Belleque

Storytelling Workshop

NormaJean Price
11:00 am

Contest Judging – Day 2

12:00 pm

Lunch

1:30 pm

Vendors Open until 2:30

2:00 pm

Pro Series #2: Center Ring Excellence

Jeff McMullen
3:45 pm

Cartoon Ministry

Randy Christensen

Balloon Embellishments, Making Simple Balloons Better

Nick Geigle

Costumes On A Budget

Angela Gonzalez

Facepainting Workshop

Gospel Magic Made Easy!

Greg Hamilton

Characters Welcome

“Puppet” Jim Scott

Storytelling Workshop

John Welcher
4:30 pm

Vendors Open until 5:30

5:00 pm

Dinner Break

6:30 pm

Pre-Show Lobby Entertainment

6:50 pm

Pre-Show Show

7:00 pm

Evening Show

8:30 pm

Vendors Open until 9:30

9:30 pm

Late Show

LATE NIGHT — Featuring: Our Hosts & YOU!
11:00 pm

Grab a late night meal or snack off-site with some friends — Old and New!

7:45 am

Morning Devotions & Prayer

Chaplain MagicBob Zoerman & You
8:00 am

Registration Open

Sign-up for Late Nights and Contests.
8:30 am

Announcements & Hour of Power

Missionary to Africa, Ed Corbin
9:30 am

Annual Business Meeting

Plan on attending if you are a member. ANY business items you want considered for the agenda must be turned into President Jamie Doyle by Tuesday @ Noon.
11:30 am

Contest Judging – Day 3

12:00 pm

Lunch

1:30 pm

Vendors Open until 2:30

2:30 pm

A New Way To Do The Traditional: Basic Airbrush for Chalk Art Part 1

SuZie Zoerman & Tim Thurmond

Balloon Technique

Tim Thurmond

The Business Side of Show Business

Adam Schill

Face Painting Workshop

Brenda Smith

Triple Threat

DJ Edwards

Give Your Puppet A Hand!

Colleen Fouts

Art of Storytelling Part 1

Ed Corbin
3:30 pm

A New Way To Do The Traditional: Basic Airbrush for Chalk Art Part 2

SuZie Zoerman & Tim Thurmond

Balloons Workshop

Terry Kelly

Walka Walka

Angela Gonzalez

Face Painting Workshop

Magical Creative Ways To Present The Gospel

“MAGIC” Jim Scott

Venting in the Church and Beyond

Jeff Scott

Art of Storytelling Part 2

Ed Corbin
4:30 pm

Vendors Open until 5:30

5:00 pm

Dinner Break

6:30 pm

Pre-Show Lobby Entertainment

6:50 pm

Pre-Show Show

7:00 pm

Evening Show

8:30 pm

Vendors Open until 9:30

9:30 pm

Late Show

Featuring: Our Hosts & YOU!
11:00 pm

Grab a late night meal or snack off-site with some friends — Old and New!

7:45 am

Morning Devotions & Prayer

Chaplain MagicBob Zoerman & You
8:00 am

Registration Open

Sign-up for the last day of contest judging.
8:30 am

Announcements & Hour of Power

Chaplain MagicBob Zoerman
9:30 am

Gospel Cartooning Anyone Can Do

Brett Belleque

Continued From Last Year!

Gloria Siegfreid

The Body Speaks

Randy Christensen

Face Painting Workshop

Mental Magic With A Message

Kent Sheets

Funbelievable Puppets and Ideas

Greg Phillips

Secular Performing With a Gospel Message

Jeffrey LeMasters-Tahir
10:45 am

Special Combined Workshop: Amazing Ideas from Down Under

Bingo Jack (John Burgess)
12:00 pm

Lunch

1:00 pm

Annual FCM Auction

Stick around for some great deals!!! This is a highlight every year as many attendees find deep discounts on products, props & resources! Have something to sell? Register your items for auction with "Tricky" Ricky Henson early in the week.
3:00 pm

BUILDING CLOSED

3:05 pm

Grab a Final Meal with Friends Old & New!